Філологічний лікбез. Говоримо й пишемо правильно!

08.01.2018 - 11:41

Часто в нефутбольних колах прийнято вважати, що представники гри мільйонів не дружать із книжками й загалом є людьми недалекими. Насправді ж це не так.

Мова

Скажімо, один мій знайомий, який, до речі, став чемпіоном України серед ветеранів, знає, як у множині пишеться слова «дно» – «дена». Погодьтеся, не кожен і філолог зможе відповісти на подібне запитання. Тим не менше, ми повинні прагнути чистоти в мовленні, правильно писати. У цьому допомагати можуть відповідна література та фахівці. Скажімо, коли я навчався в Київському університеті, то здобувати знання мені допомагав чудовий професор, український мовознавець Олександр Пономарів. До речі, сам уродженець Донщини, із Таганрога. Нині він ще й веде популярний блог, відповідаючи на запитання користувачів Інтернету. Переконаний подані нижче відповіді будуть корисними й читачам нашого сайту…

Прес-службу Професіональної футбольної ліги цікавить закінчення слова кубок у родовому відмінку.

Це закінчення . Отже, проводимо жеребкування Кубка України.

Назви футбольних команд «Арсенал» і «Колос» мають у родовому відмінку такі самі закінчення, як і слова, від яких вони походять. Якщо арсенал (склад зброї) та колос у збірному значенні мають закінчення , то й назви футбольних команд будуть «Арсенал», «Колос»«Арсеналу», «Колосу».

Микола Решетнюк запитує, як передавати футбольну посаду, що англійською звучить як playing coach. У ЗМІ він зустрічав термін «граючий тренер».

Фахівець, який веде тренерську роботу і може виходити в складі команди як футболіст, українською мовою – тренер-гравець.

Читачка Наталя запитує, як правильно наголошувати слово Facebook.

Наголошувати потрібно на першому складі: Фéйсбук.

Як відмінювати слово Фейсбук? Як уживати його в місцевому відмінку?

Тут можливі обидві форми: на Фейсбуці і на Фейсбуку.

Читач Тимофій звертається з кількома запитаннями. Чи є в українській мові слово поздоровляти? Яке його основне значення і як його вживати?

Слово поздоровляти уживане в українській мові зі значенням вітати когось із нагоди радісної події: народження дитини, одруження, ювілею тощо. Наприклад: «Василю, а йди-но в хату – поздоровляю тебе з сином!» (Марко Кропивницький).

Тепер набагато частіше в цьому значенні використовують слово вітати. З наближенням Нового року часто можна почути: поздоровляю з наступаючим Новим роком! Узагалі вітати потрібно з якоюсь подією, що є наслідком фізичних чи розумових зусиль людини: з успішним закінченням навчання, з відкриттям у якійсь галузі, з установленням рекорду, з добрим урожаєм…Що ж до Нового року, який настає незалежно від волі чи зусиль людей, то в українській мові доречні вислови: бажаю (зичу) щасливого Нового року, щастя вам у Новому році, хай щастить у Новому році. Їх і варто використовувати. А якщо вже комусь дуже хочеться вдатися до кальки з російського с наступающим Новым годом, то хай каже з прийдешнім Новим роком, з настанням Нового року.

Будьмо і футбольні, і грамотні!

Володимир ТАРАСЮК, ФФЗ

Напишіть відгук

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:http://ffz.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.