До 125-річчя закарпатського футболу

06.08.2018 - 15:38

Перший матч в історії українського футболу теж відбувся на Закарпатті.

38512022_1349360078529210_8401585776260808704_n

10 лютого 1992 року – цю дату називають Днем народження офіційного футболу незалежної України. Більш ніж чверть століття на іршавському стадіоні «Металіст» відбувся дебютний поєдинок (1/32 фіналу Кубка України) між ФК «Поділля» (Хмельницький) та ФК «Буковина» (Чернівці). Головним арбітром поєдинку був арбітр ФІФА Валерій Онуфер із Ужгорода.

Перший гол в історії незалежної України забив нападник хмельницької команди Віталій Бугай. Щоправда, буковинці потім завдяки влучному удару Юрія Гія зрівняли рахунок.

«Ми тоді були на зборах на Закарпатті, – згадує тодішній голкіпер команди, який нині тренує «Поділля» Аркадій Баталов. – Пригадую, що матч розпочався рано. Здається о 12.00. Засніжене поле розчистили до землі, так і грали. Матч видався важким, завершився внічию, потім додатковий час, а згодом серія пенальті. Мені тоді вдалося відбити удар Василя Задорожника. Але… ми поступилися буковинцям, які у 1992 році виступали в чемпіонаті України (вища ліга), із рахунком 1:3».

Відшукати спогади про той матч, можна лише в довіднику за 28 лютого 1992 року та в місцевій іршавській газеті «Нове життя» (головний редактор Михайло Ціцак). А ось що писав про поєдинок Павло Шваба в «Програмі. Довіднику-календарю «Буковина» (Чернівці) – «Азовець» (Маріуполь). Кубок України 1/16 фіналу від 28.02.1992»:

«Це був перший офіційний футбольних матч суверенної України. Віриться, що «Буковина» та «Поділля» (хай навіть волею випадку) вписали перші рядки в історію великого футболу великої футбольної держави Україна… Істотні корективи в гру внесла погода: рихлий, наче пісок, сніг не давав можливості суперникам втілювати на полі тренерські задуми і настанови. Перед перервою хмельничани відкрили рахунок, а одразу по перерві після розіграшу стандартного положення капітан буковинців Ю.Гій встановив рівновагу. Спливли решта 42 хвилини, потім ще 30 додаткових, але нічийний рахунок 1:1 не змінився. Отже, пенальті. І ось тут справжнім героєм цього історичного поєдинку став воротар «Буковини» І.Кропивкін. Він двічі парирував удари С.Пташника та досвідченого С.Аргудяєва! Справу, як мовиться, було зроблено».

Ну, і звісно, склади команд:

ФК «Поділля»: Аркадій Баталов, Ігор Кондак, Володимир Кисера (капітан команди), Ігор Снігур, Анатолій Сорокін, Сергій Куличин, Михайло Лапідус (Андрій Лапідус, 65 хв.), Роман Данилко (Ігор Ядлось, 67 хв.), Сергій Пташник, Віталій Бугай, Віктор Муравський (Сергій Аргудяєв, 77 хв.).

Головний тренер – Олександр Іщенко.

ФК «Буковина»: Ігор Кропивкін, Сергій Соботюк, Олександр Войтюк, Віталій Марков, Юрій Махиня, Василь Задорожняк, Олександр Кисляков (Орест Швець,72 хв.), Юрій Гій (капітан команди), Борис Фінкель (Іван Руснак, 77 хв.), Леонід Федоров, Віталій Мінтенко (Євген Крячик, 67 хв.).

Головний тренер – Єфим Школьников.

Цього ж дня ужгородське «Закарпаття» провело свій кубковий матч (1/32 фіналу) в Алчевську, де з рахунком 1:2 поступилося місцевому ФК «Сталь». У складі нашої команди гол-престиж провів Андрій Калашников.