Іван Грабар: «Футбол буде. Питання лише в тому, якої якості»

27.02.2021 - 13:47

Пропонуємо увазі читачів актуальну розмову з головою Тячівської районної федерації футболу.

DSC_0594

Тячівська районна федерація футболу – одна з найактивніших в області. Місцеві команди суперничають між собою не тільки у внутрішніх змаганнях, а й гідно представлені в обласних. Наскільки вдасться зберегти баланс у роботі у зв’язку з адміністративною реформою в Україні? Про це – в поданому нижче інтерв’ю з очільником ТРФФ І.Грабарем.

– Іване Івановичу, чим сьогодні живе очолювана Вами федерація футболу, які питання на часі вирішує?

– Тепер займаємося зокрема, вивченням можливості футбольної участі представників ОТГ, де створюють відділи молоді й спорту, яким буде фінансування, на що розраховувати. Є плани створити спілку ОТГ при районній федерації, відповідно змінити саму нашу структуру. Маємо знати, що хочуть місцеві команди, які грають на районному й обласному рівнях, що вони можуть, що від них вимагати. Думаю, було б добре, якби колективи, котрі вирішили брати участь у першості й чемпіонаті Закарпаття, отримували своєрідну візу від районної федерації. Не для того, щоб запустити ще один адміністративний механізм і когось тримати на повідку, а щоб, до прикладу, знати, де той чи інший футболіст грає. Питання їх єдиного реєстру – болюче, до кінця ще на Тячівщині не врегульоване. Скажімо, є гравець. Він отримав травму й на рівні Закарпаття не може виступати, але має можливість заявитися в районному чемпіонаті. Будь ласка! Та коли знову захоче повернутися на вищий щабель змагань, то щоб не грав одночасно за дві команди – обласну й районну. Отож перевіряємо, контролюємо. Зафіксували порушення – із учасника районного чемпіонату знімаємо очки. Слава Богу, в останні 4–5 років ситуація з цим спокійна. Так само співпрацюємо з обласними колективами. Наприклад, хочуть, то можуть брати участь у Зимовій першості району. І взагалі проводимо від 20 до 30 змагань. У більшості з них, як ось різні кубки чи просто турніри, не обмежуємо учасників. Грайте, підтримуйте форму. Однак є заходи, де окреслені межі переходити не дозволяємо.

– Із утворенням об’єднаних територіальних громад постають нові виклики. Як на них реагує районна федерація?

– Тячівська ОТГ як юридична особа у федерації футболу Тячівського району повинна замовляти змагання, проводити їх, делегувати до нашої структури своїх представників, пропонувати в арбітри кандидатури. Тобто в правовій площині впливати на розвиток усього футболу в районі. Тепер іде процедура формування штатних розписів громад, у них визначаються з бюджетами. Потрібно розуміти, що тільки створення нових робочих місць дасть надходжень коштів. А з цим важко. Хто фінансуватиме клуби? Найскоріше – приватні особи, структури, старости села. Та чи довго вони витримають за нестабільного економічного становища? Необхідно вивчати ризики, перспективи, які безпосередньо матимуть вплив на футбол.

– Безпосередньо і в населених пунктах, які стануть частиною нових ОТГ, хвилюються, чи не відведуть їм роль попелюшок…

– Розумію, про що Ви. Та навряд чи ми матимемо тут головний біль. Справа в тому, що ще в попередній період, скажімо, у 2016–2019 роках, організовували розширений чемпіонат району. У нас брали участь колективи Стеблівки, Сокирниці, Білої Церкви, тобто з Хустського й Рахівського районів. Ми йшли їм назустріч. Ці команди були повноправними учасниками змагань. З об’єднанням у єдину ОТГ нині тим більше всі будуть рівнозначними, рівносильними. Не бачу проблем.

– І все ж питання лишаються. Скажімо, в області одні керівники районних федерацій вважають, що потрібно дочекатися рекомендацій Української асоціації футболу й діяти у фарватері її політики. Інші очільники переконані: УАФ не може знати всіх нюансів на місцях, а тому насамперед в області потрібно виробити єдиний алгоритм дій. Ваш погляд на цю дилему?

– Я вважаю, що Українська асоціація футболу відірвана від реалій у тому сенсі, що її цікавить переважно професійний футбол. А він тримається на приватному фінансуванні, на комерційному принципі. У нас же про комерцію не може йти мова. Держава повинна думати про цільове фінансування. Раніше діяла програма уроку футболу. Чомусь про неї забули. Державу уособлює народ. А якщо він любить гру мільйонів, то й останню потрібно фінансувати з бюджету.

Візьміть Німеччину, куди Закарпатська асоціація їздила вивчати досвід. Там на розвиток нашого виду спорту виділяють на порядок вищі суми. І рекламодавці стоять у черзі, щоб на стадіонах вивісити свою рекламу. Крім того, є можливість залучати серйозні кошти з оподаткування. А в нас хіба можна повісити номер телефону, щоб виїжджали на заробітки в Чехію. Не вміємо збирати податки, втрачаємо і вболівальника, і гравця. Є наче й корисні постанови та розпорядження Кабінету Міністрів, Верховної Ради, але футбол якось сам по собі живе. Мовляв: бігаєте – бігайте на здоров’я! Це не розвиток. До того ж в умовах пандемії. Бо якщо нема роботи, а на заробітки виїхати можливості, то гравець собі за 1200 грн бутси не купить. А в нього ще й сім’я. Якось розмовляв із двома лікарями, які виїхали до Словаччини. Там клуби утримують сільські ради. Футболісти побігали, пограли, пішли додому, а їм форму випрали й принесли на черговий матч чисту. І це недалеко від нас. І сусідні нам країни – не з найбагатших. Однак там немає мільярдерів. Утім, це вже політика, а ми все ж говоримо про футбол.

– Особливо якщо взяти дитячий. До прикладу, болюче питання, як виживатимуть за нових реалій спортивні школи?

– Тячівська ОТГ взяла під опіку розформовану районну ДЮСШ. Але питання все ж лишаються. Скажімо, якщо діти Бедевлянської громади схочуть займатися в такій школі, то хто повинен їх фінансувати? Я проти феодального ладу без підпорядкувань, до кінця розроблених нормативів. Ми ось створили громади, а в кожній із них може бути окремий відділ освіти, медицини, спорту. Звідки на їх діяльність брати гроші? А якщо об’єднати, то люди вже відмовляються працювати: зарплата одна – трудитися за трьох. Натомість керівники вищого рангу собі які хочуть, то такі заплати й премії виписують. Програє житель ОТГ, якому ще й рахунок виставляють за кожну послугу. Потрібен паспорт чи кадастровий номер – плати! Але ж це не ті поступлення, на яких громади повинні будувати свою роботу. Знову ж: необхідно створювати робочі місця…

– Наче правильне реформування в державі затіяли, а якось сумно виглядає. Усе ж футбол у нас буде, як вважаєте?

– Футбол буде. Питання лише в тому, якої якості, чи потраплятимуть наші діти в провідні закарпатські футбольні академії, школи, команди майстрів так, як свого часу до київського «Динамо». Ми всі повинні для цього працювати.

Володимир ТАРАСЮК, ЗАФ

Напишіть відгук

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:http://ffz.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:http://ffz.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.