ФОТО. Василя Поповича переобрали головою Іршавської районної федерації футболу

30.01.2017 - 11:32

У п’ятницю, 27 січня, сесійну залу Іршавської районної ради на три години «окупували» від народних обранців представники наймасовішої та найактивнішої громадської організації краю – Федерації футболу Іршавського району, які зібралися на звітно-виборну конференцію. Незважаючи на чималу кількість питань порядку денного, зібрання не перетворилося на буденне бюрократичне збіговисько, і 42 делегати та 25 гостей конференції не зчулися, як майже вдвічі перебрали відведений регламент.

Почав конференцію очільник федерації Василь Миколайович Попович, який прозвітував за період каденції з травня 2012 року. Намагаючись охопити всі аспекти футбольного життя району за цей час, він заледве вклався у сорок хвилин, що показує наскільки різноманітною та насиченою є буденна робота, яка проводиться на громадських засадах, але відповідальність за яку колосальна. Адже кожного тижня в районі матчі, за участі семи сотень футболістів, відвідує до 5 тисяч (а в окремі тури й більше) вболівальників. Потім протягом тижня всі перипетії матчів активно обговорюються в соцмережах. Більшість матчів проходять на хорошому рівні, але інколи емоції затуманюють розум, і потім неадекватні дії футболістів, керівників команд, уболівальників доводиться розбирати органам футбольного правосуддя, які змушені виносити жорсткі санкції, але якимось дивним чином в уяві покараних винною знову залишається федерація.

Проблема арбітражу в Іршавському районі звичайно є, але вона нічим не унікальна від інших районів і в цілому по області: арбітрів, особливо молодих і кваліфікованих, не вистачає ніде. Кожен новий арбітр, який витримує шалений моральний тиск на сільських стадіонах, знаходить у собі мотивацію і проявляє силу волі, щоб не завершити кар’єру після першого ж інциденту, а то й першого проведеного матчу. У кожного з тих, хто пройшов арбітраж на найнижчому рівні футбольної піраміди України, безперечно були моменти (а найчастіше неодноразово) в кар’єрі, коли хотілося плюнути на цей «легкий хліб» футбольного судді. Усі, хто хоч трохи знається на «кухні» іршавського футболу безперечно пам’ятають, що кар’єра одного з найперспективніших арбітрів Закарпаття Михайла Райди могла закінчитися на самому початку в 2012 році в Дубрівці. І щастя, що тоді Михайло не покинув арбітраж, а вже зараз, лише через 4 роки, конкурує з Михайлом Митровським та Ярославом Козиком за звання кращого рефері Закарпаття (2-3 місце в рейтингу ФФЗ за опитуванням тренерів команд вищої ліги чемпіонату області), а буквально днями отримав призначення на матчі Другої Ліги ПФЛ. Не можна не відмітити й інших молодих арбітрів, які або з’явилися, або вже прогресували за час каденції В.М. Поповича: Михайло Лялюк (теж присутній у рейтингу кращої «десятки» суддів області за підсумками минулого року), Тарас Шопа, одна з останніх «знахідок» районного комітету арбітрів Вадим Рубей. Продовжують кар’єру на обласному та районному рівні ті, кому «за сорок»: Михайло Полончак, Микола Мондик, Іван Біров. З’являються в районі й нові судді старшого віку.

Хто б там, що не говорив, а вже протягом багатьох років Іршавська районна колегія футбольних арбітрів входить до трійки кращих в області. Попереду лише Ужгород і Мукачево.

Проблема арбітражу поглиблюється, ще й тим, що коштів, які надаються з місцевого бюджету для проведення чемпіонату, вистачає лише на оплату одного арбітра на кожен матч; лайнсменів же зобов’язана надати команда-господар, що, звичайно, не сприяє підвищенню об’єктивності «бокових».

У вирішенні цього питання, крім допомоги влади, також необхідна допомога й самих команд у вирішенні «кадрового голоду» на арбітрів, адже в кожній із них, безперечно, є футболісти, які, припустимо, завершили кар’єру за віком у юнацькому футболі, але не «дотягують» за майстерністю до дорослої команди і могли б спробувати себе в якості суддів.

Ну, і, звичайно, в керівництві команд недопустима присутність людей, які не усвідомлюють власної відповідальності за порядок на стадіоні до, під час і після гри і замість того, щоб власним авторитетом стримувати «гарячі голови», можуть ще й провокувати агресивні дії. Інколи здається, що відправ хоч Папу Римського судити – та й того звинуватять в упередженості.

Несприятлива економічна ситуація, мала кількість робочих місць, найнижчий в області рівень середньої заробітної плати і, як наслідок, масова сезонна трудова міграція, м’яко кажучи, не сприяють збільшенню футбольних команд у районі, тому першочерговим завданням було хоча б зберегти те, що є, бо проглядається тенденція до зменшення

Останні два сезони районна федерація зосередилася на якісних показниках: зросла кількість матчів (2014 рік – по 104 гри юнацьких і дорослих складів, 2015 рік – по 156 матчів, 2016 рік – по 132 матчі). При цьому ведеться планомірна робота зі зниження такого негативного показника, як неявка на виїзні матчі. Якщо до 2014 року цей рівень у районному чемпіонаті сягав 15%, то в 2015 році їх вже було менше 4%, а минулого року за весь чемпіонат трапилися 4 невиїзди дорослих і лише 3 невиїзди юнацьких складів команд. Показник невиїздів складають лише 3% – це вже рівень вищої ліги обласного чемпіонату.

Треба також відмітити, що з часу відновлення чемпіонатів Іршавського району з футболу в 2000 році команди зобов’язані виставляти на першість юнацькі склади, що теж є далеко не в кожному районі. Був лише один випадок порушення цього правила: у 2014 році «Дружба» Дубрівка не спромоглася виставити юнацьку команду, але за окремим рішенням виконкому продовжила виступи в чемпіонаті.

Переходячи до оцінки дитячо-юнацького футболу в районі, Василь Миколайович відзначив, що за період із 2012 року значно зросло залучення приватних коштів у розвиток цієї надважливої підвалини футбольної піраміди. Завдяки Сергію Лупаку та Сергію Малицькому створено прекрасну інфраструктуру для розвитку дитячого футболу в Сільці. Для тренера Сергія Білана та віднедавна Ігоря Черніка забезпечено всі необхідні умови для тренувань, теоретичних занять, відновлення тощо. Юні вихованці мають змогу брати участь у чемпіонаті ДЮФЛ Закарпаття в 5-ти вікових категоріях, у турнірах всеукраїнського та міжнародного рівня, грати проти однолітків із знаменитих професійних клубів. Дивує тільки, що за сім років планомірної роботи лише один юний футболіст (Іван Глушко) зміг потрапити до спецшколи професійної команди («УФК-Карпати» Львів), а юнацька команда ФК «Сільце» не має жодних успіхів навіть на районному рівні, в той час, як однолітки з сусіднього Заріччя вже мають третій чемпіонський титул за чотири роки.

Завдяки ентузіазму молодого тренера В’ячеслава Шусти та сільського активу на чолі з головою Броньки Юрія Кузана в цьому гірському селі з’явився дитячо-юнацький футбольний клуб, який встиг заявити про себе й на обласному рівні, однак через проблеми з дисципліною був відлучений на рік із ДЮФЛ Закарпаття і зараз виступає на районному рівні.

У сусідній Кушниці завдяки Михайлу Райді, найтитулованішій футболістці Закарпаття Ганні Петрівні Кострабі, президенту місцевого клубу Дмитру Радю та сільському голові Михайлу Штефку теж уже кілька років функціонує сільський ДЮФК, який має в активі сезон виступу в ДЮФЛ Закарпаття.

Уперше в області на Іршавщині в 2014 році було створено районну дитячо-юнацьку футбольну лігу, яка минулого року розпочала вже третій сезон у двох вікових групах: у старшій змагаються 6 команд, а в молодшій – аж 8. Патронат над Іршавською ДЮФЛ взяли на себе депутат обласної ради Михайло Станко та президент ФК «Колос» Кам’янське Іван Хила.

Зараз у чемпіонаті ДЮФЛ Закарпаття Іршавський район представляють команди ДЮСШ «Іршава» (тренер С. Білан), яка знаходиться на лідируючих позиціях у всіх віковій категоріях та відновлений за допомогою вихованців районного футболу Віктора Пасульки, Алекса Рознера й голови ФФЗ Івана Дурана після кількарічної перерви ФК «Колос» Іршава, який поки задовольняється скромнішими досягненнями.

Нещодавно на обласній конференції голова Федерації футболу Закарпаття Іван Петрович Дуран відзначив рівень футбольної інфраструктури Іршавської районної ліги як найкращий серед усіх районних чемпіонатів області. Приємно відзначити, що, незважаючи на всі економічні труднощі, ця робота активізувалася саме в останні роки. Новенькі арени на в’їздах в села зі сторони Мукачева та Виноградова стали візитівками відповідно Сільця та Заріччя. Планомірна і якісна робота з покращення футбольного газону в селі Дубрівка увінчалася прекрасною трибуною і, на відміну від інших, цей подвиг сільського голови Володимира Малиновського не треба писати «в лапках». Футболісти та керівництво ільницького «Шахтаря», крім довгожданого чемпіонства, минулого року подарували селу й новеньку трибуну, яку відкрили на Покрови. Триває реконструкція трибун у Кам’янському та Кушниці. Приклад Дубрівки розворушив і сусідні Білки, які вже в новому 2017 році обіцяють здивувати футбольну громадськість району змінами на власному стадіоні.

Насамкінець звіту Василь Миколайович відзначив спортивні успіхи команд із Іршавщини («Колос» Кам’янське та ФК «Заріччя») в турнірі «Ліга чемпіонів Закарпаття», які посіли відповідно друге і третє місця,однак зауважив, що за прогресом гри футболістів Кам’янського явно не встигає рівень культури вболівальників та окремих керівників команди, що завдало відчутного удару по іміджу іршавського футболу.

Після спічу Василь Миколайович приступив до відзначення тих людей, які протягом цих років допомагали йому в роботі та організовували футбол на місцях, розвивали та популяризували «гру мільйонів» на Іршавщині.

Подяки від голови районної федерації удостоїлися президент ФК «Кушниця» Дмитро Радь, президент ФК «Білки» Юрій Брунцвик, віце-президент ФК «Гребля» Юрій Фельцан, тренер команди ДЮФК «Бронька» В’ячеслав Шуста, Броньківський сільський голова Юрій Кузан, тренер ФК «Кушниця» – майстер спорту міжнародного класу Ганна Костраба, тренер ФК «Бужора» Іршава Віктор Цогла, президент ФК «Боржава» Довге Михайло Кукла, голова комітету жіночого футболу ФФІ Михайло Лях, голова Контрольно-дисциплінарного комітету ФФІ Іван Бізіля, голова Апеляційного комітету ФФІ Володимир Мимріков, начальник сектору превенції правопорушень Іршавської поліції майор Василь Волошиновський, адміністратор групи соціальної мережі ВК «Федерація футболу Іршавського району» Владислав Машіко, спортивний журналіст Євген Свищо, арбітри районної колегії Іван Попик та Іван Рубей, а також секретар районної федерації Святослав Симканинець.

Після цього слово надали запрошеним на конференцію представникам Федерації футболу Закарпаття. Перший заступник голови обласної федерації Станіслав Сухан відмітив величезний особистий внесок Василя Миколайовича Поповича як тренера та наставника молодих арбітрів і зазначив, що якщо раніше закарпатським арбітрам важко було пробитися до еліти українського футболу ще й через відсутність підтримки з Федерації футболу України, то зараз, коли народний депутат та Почесний голова ФФЗ Михайло Ланьо одночасно займає посаду віце-президента ФФУ, все залежатиме тільки від рівня підготовки молодих арбітрів, що для них має бути додатковим стимулом для професійного зростання. Також Станіслав Васильович процитував слова голови Федерації футболу Закарпаття Івана Петровича Дурана, які той сказав на обласній конференції, що він «поки не бачить заміни на посаді голови Федерації футболу Іршавського району Василю Миколайовичу Поповичу».

Член виконкому ФФЗ Степан Селменський повідомив присутніх, що за підсумками 2016 року обласна федерація визнала роботу Іршавської РФФ найкращою серед районних та міських футбольних федерацій Закарпаття. Степан Степанович закликав делегатів конференції надалі розвивати ті позитивні моменти, які вдалося досягти, а також закликав звернути увагу на недоліки, які серйозно заважають в розвитку футболу на Іршавщині: дати правильну оцінку слабким виступам іршавських команд у чемпіонаті області серед дорослих, тим більше, як показує успіх юнаків «Бужори», потенціал є; поставити руба питання надмірних нездорових амбіцій окремих керівників команд, які нівелюють спортивні успіхи та провокують агресію серед вболівальників; серйозно подумати над питанням, чому за останні десять-п’ятнадцять років так важко знайти в складах професійних команд вихідців із краю, який дав українському та світовому футболу Віктора Пасульку, Івана Гецка та багатьох інших відомих футболістів.

Опісля представники ФФЗ нагородили подяками від голови ФФЗ аж дванадцятьох футбольних функціонерів району: президента ФК «Кушниця» Дмитра Радя, президента ФК «Білки» Юрія Брунцвика, президента ФК «Заріччя» Сергія Караслая, президента ФК «Сільце» та заступника голови ФФІ Сергія Лупака, президента ФК «Доробратово» Михайла Кенеза, начальника команди ФК «Дружба» Дубрівка Івана Дикого, президента ФК «Гребля» Василя Кормоша, президента ФК «Колос» Кам’янське Івана Хилу, віце-президента ФК «Шахтар» Ільниця Богдана Фозекоша, начальника сектору молоді і спорту Іршавської РДА Андрія Данканича, заступника голови ФФІ Івана Палінчака та голову комітету ветеранського футболу ФФІ Михайла Рацина.

Серед виступів очільників клубів особливою змістовністю відзначився спіч Сергія Караслая, який запропонував президентам ФК району створити за прикладом обласного футболу Раду президентів футбольних клубів Іршавського району, поставити питання недопуску до участі в змаганнях команд, чиї футбольні поля не відповідають мінімально допустимим розмірам і не обладнані роздягальнями, а також запропонував присутнім на конференції депутатам районної ради внести на найближчу сесію пропозицію про забезпечення витрат на обслуговування матчів чемпіонату району з футболу з бюджету.

Делегати визнали роботу Федерації за період 2012 – 2016 рр. задовільною, а також заслухали звіти голів комітетів: контрольно-дисциплінарного (І. Бізіля), апеляційного (В. Мимріков), дитячо-юнацького футболу (Я. Пасулько), жіночого футболу (М. Лях), ветеранського футболу (М. Рацин) та зв’язків зі ЗМІ (С. Симканинець).

За пропозицією секретаря федерації було затверджено Статут Громадської організації «Федерація футболу Іршавського району» в новій редакції.

Потім заступник голови районної федерації Сергій Лупак повідомив присутніх, що за місяць із часу опублікування рішення Виконкому про скликання звітно-виборної конференції, на адресу федерації не надійшло жодної пропозиції про кандидатури на голову Федерації футболу Іршавської району, що на його думку свідчить про безальтернативність Василя Миколайовича Поповича у керуванні футбольним господарством району. Тому Сергій Андрійович запропонував делегатам проголосувати за кандидатуру В.М. Поповича на наступну чотирирічну каденцію.

Із результатом 41 – «за», 0 – «проти», 1 – «утримався» рішення було прийнято.

Таким чином, В.Поповича було вп’яте обрано головою Федерації футболу Іршавського району. Перші три каденції відпрацьовані ще в минулому столітті (1983–1995 рр.).

Переобраний голова федерації подякував делегатам за довіру і нагадав, що офіційно сезон стартує вже наступного тижня матчами Зимової першості Іршавського району.

Святослав СИМКАНИНЕЦЬ, фото – Анастасія ПЕНЗОВА

Федерація футболу Закарпаття щиро вітає Василя Миколайовича із призначенням!

DSC_7192

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:https://zaf.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:https://zaf.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.